„Wigilijny Wieczór, opłatek na stole, Zapach potraw wśród płonących świec,
Betlejemska gwiazda mruganiem wesołym, Niesie ziemi swą niebiańską pieśń." /E. Waśniowska/

Świąteczny czas to okres niezwykły, pachnący pomarańczami, goździkami lub grzybami, czekając na narodzenie Jezuska sprzątamy, ozdabiamy domy, ubieramy świąteczne drzewka i czekamy na pierwszą gwiazdkę, która pozwoli nam zsiąść do wigilijnego stołu, by dzielić się opłatkiem, śpiewać kolędy i wspólne świętować "betlejemskie wydarzenie". Tak też było w naszym przedszkolu, cały miesiąc wprowadzaliśmy dzieci w świąteczny nastrój, aby 22 grudnia usiąść do wigilijnego stołu, spróbować wigilijnych potraw: zupy grzybowej, smażonej kapusty, ryby, pysznego makowca, bakalii, kompotu z szuszu, wspólnie śpiewać kolędy, oglądać  "Bajkowe jasełka"  przygotowane przez najstarszą grupę.

 

Tego dnia na nasze przedszkolaki czekała także niespodzianka pod choinką...książki i gry, które sprawiły im ogromną radość i posłużą rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, słownictwa, wyobraźni, wpłyną na postawę i system wartości moralnych. Mamy nadzieję, że takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.